05083C563KAT2A
Mfr.Part #
05083C563KAT2A
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Depth :
2mm
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
2.0066mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.27mm
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
05083C563KAT2A
KYOCERA AVX 05083C563KAT2A
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
05083C563KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V