05083C472KAT2V
Mfr.Part #
05083C472KAT2V
Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0508
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1.27mm
Width :
2.0066mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Dielectric :
X7R
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
4700pF
Datasheets
05083C472KAT2V
KYOCERA AVX 05083C472KAT2V
4700pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C472KAT2V Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
05083C472KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V