05083C471KAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C471KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470pF
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Dielectric :
X7R
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Width :
2.0066mm
Published :
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
05083C471KAT9A
KYOCERA AVX 05083C471KAT9A
470pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C471KAT9A Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
05083C471KAT9A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V