05083C333MAT2V
Mfr.Part #
05083C333MAT2V
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
0.033µF
Depth :
2mm
Thickness :
762μm
Datasheets
05083C333MAT2V
KYOCERA AVX 05083C333MAT2V
0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C333MAT2V Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
05083C333MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V