05083C333MAT2A
Mfr.Part #
05083C333MAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0508
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.27mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Height :
560μm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Width :
2.0066mm
Datasheets
05083C333MAT2A
KYOCERA AVX 05083C333MAT2A
0.033μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C333MAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
05083C333MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V