05083C223MAT2V
Mfr.Part #
05083C223MAT2V
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
X7R
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.022µF
Thickness :
762μm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Depth :
2mm
Datasheets
05083C223MAT2V
KYOCERA AVX 05083C223MAT2V
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C223MAT2V Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
05083C223MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V