05083C223MAT2U
Mfr.Part #
05083C223MAT2U
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.0066mm
Published :
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Dielectric :
X7R
Mount :
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitance :
0.022µF
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Length :
1.27mm
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Datasheets
05083C223MAT2U
KYOCERA AVX 05083C223MAT2U
0.022μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C223MAT2U Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
05083C223MAT2U Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V