05083C223MAT2S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C223MAT2S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.27mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2.032mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
22nF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Multilayer :
Height :
130μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
05083C223MAT2S
KYOCERA AVX 05083C223MAT2S
22nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0508
05083C223MAT2S Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
05083C223MAT2S Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V