05083C223KAT2S
Mfr.Part #
05083C223KAT2S
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
0508 (1220 Metric)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Height :
0.56mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Capacitance :
0.022µF
Depth :
2mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Datasheets
05083C223KAT2S
KYOCERA AVX 05083C223KAT2S
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C223KAT2S Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
05083C223KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V