05083C223KAT2A
Mfr.Part #
05083C223KAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.022µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Bypass, Decoupling
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
05083C223KAT2A
KYOCERA AVX 05083C223KAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C223KAT2A Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
05083C223KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V