05083C221MAT2A
Mfr.Part #
05083C221MAT2A
Description
CAP CER 220PF 25V X7R 0508
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
111 Weeks
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated DC :
25V
Depth :
2mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.27mm
Case Code (Imperial) :
Width :
2.0066mm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
05083C221MAT2A
KYOCERA AVX 05083C221MAT2A
220pF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C221MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05083C221MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V