05083C104MAT9W
Mfr.Part #
05083C104MAT9W
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Width :
2.0066mm
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitance :
0.1μF
Depth :
2mm
Length :
1.27mm
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
05083C104MAT9W
KYOCERA AVX 05083C104MAT9W
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C104MAT9W Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
05083C104MAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm