05083C104MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Applications :
Bypass, Decoupling
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
3 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
05083C104MAT2A
KYOCERA AVX 05083C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)