05083C104KAT2W
Mfr.Part #
05083C104KAT2W
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Capacitance :
0.1μF
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Multilayer :
yes
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Bypass, Decoupling
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
2mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
05083C104KAT2W
KYOCERA AVX 05083C104KAT2W
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C104KAT2W Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
05083C104KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V