05083C104KA16W
Mfr.Part #
05083C104KA16W
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Length :
1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitance :
0.1μF
Applications :
Bypass, Decoupling
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
111 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tray
Width :
2.0066mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
05083C104KA16W
KYOCERA AVX 05083C104KA16W
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C104KA16W Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
05083C104KA16W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm