05083C104KA16A
Mfr.Part #
05083C104KA16A
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
111 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
X7R
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
25V
Width :
2.0066mm
Published :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Bypass, Decoupling
Length :
1.27mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Thickness :
1.016mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitance :
0.1μF
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Datasheets
05083C104KA16A
KYOCERA AVX 05083C104KA16A
0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C104KA16A Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
05083C104KA16A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V