05083C103MAT2W
Mfr.Part #
05083C103MAT2W
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Number of Pins :
2
Length :
1.27mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.016mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Published :
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Applications :
Bypass, Decoupling
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
10000pF
Datasheets
05083C103MAT2W
KYOCERA AVX 05083C103MAT2W
10000pF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C103MAT2W Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
05083C103MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V