05083C103MAT2S
Mfr.Part #
05083C103MAT2S
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Depth :
2mm
Length :
1.27mm
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Height :
0.56mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
Tolerance :
20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Pins :
2
Capacitance :
10nF