05083C103MAT2A
Mfr.Part #
05083C103MAT2A
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.016mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10000pF
Datasheets
05083C103MAT2A
KYOCERA AVX 05083C103MAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C103MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05083C103MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V