05083C103KAT9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C103KAT9W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Thickness :
1.016mm
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
10000pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
05083C103KAT9W
KYOCERA AVX 05083C103KAT9W
10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C103KAT9W Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
05083C103KAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm