05083C103KAT2W
Mfr.Part #
05083C103KAT2W
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Bypass, Decoupling
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated :
25V
Width :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
0508 (1220 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.27mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
05083C103KAT2W
KYOCERA AVX 05083C103KAT2W
10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C103KAT2W Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
05083C103KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V