05083C103KAT2V
Mfr.Part #
05083C103KAT2V
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Published :
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Capacitance :
10000pF
0508 (1220 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
05083C103KAT2V
KYOCERA AVX 05083C103KAT2V
10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C103KAT2V Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05083C103KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V