05083C103KAT2S
Mfr.Part #
05083C103KAT2S
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Low ESL (Reverse Geometry)
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2mm
Capacitance :
10000pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Mount :
Surface Mount
Height :
0.56mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
05083C103KAT2S
KYOCERA AVX 05083C103KAT2S
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)