05083C103KAT2A
Mfr.Part #
05083C103KAT2A
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Depth :
2mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness :
1.016mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
05083C103KAT2A
KYOCERA AVX 05083C103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)