05083C102MAT2A
Mfr.Part #
05083C102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000pF
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Thickness :
1.016mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
05083C102MAT2A
KYOCERA AVX 05083C102MAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C102MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
05083C102MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V