05083C102KAT9V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C102KAT9V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000pF
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Length :
1.27mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Depth :
2mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Datasheets
05083C102KAT9V
KYOCERA AVX 05083C102KAT9V
1000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C102KAT9V Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
05083C102KAT9V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm