05083C102KAT2W
Mfr.Part #
05083C102KAT2W
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
2.0066mm
Bypass, Decoupling
Length :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
05083C102KAT2W
KYOCERA AVX 05083C102KAT2W
1000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C102KAT2W Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
05083C102KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V