05083C102KAT2A
Mfr.Part #
05083C102KAT2A
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508
Stock
225
In Stock :
225
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
2010
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
0508
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1000pF
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.016mm