05083A221MAT2A
Mfr.Part #
05083A221MAT2A
Description
CAP CER 220PF 25V NP0 0508
Ceramic Capacitors
Height :
940μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
220pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Factory Lead Time :
111 Weeks
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Datasheets
05083A221MAT2A
KYOCERA AVX 05083A221MAT2A
220pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083A221MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05083A221MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V