05083A100KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083A100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Thickness :
939.8μm
Width :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Tolerance :
±10%
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Capacitance :
10pF
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.2446mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
05083A100KAT2A
KYOCERA AVX 05083A100KAT2A
10pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083A100KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
05083A100KAT2A Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V