0505Y250P400HQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505Y250P400HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
FlexiCap™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.4pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Datasheets
0505Y250P400HQT
Knowles Syfer 0505Y250P400HQT
FlexiCap™ 0.4pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y250P400HQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0505Y250P400HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm