0505Y2503P60CQT
Mfr.Part #
0505Y2503P60CQT
Description
CAP CER 3.6PF 250V C0G/NP0 0505
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
3.6pF
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0505Y2503P60CQT
Knowles Syfer 0505Y2503P60CQT
FlexiCap™ 3.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y2503P60CQT Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0505Y2503P60CQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm