0505Y2502P70CQT
Mfr.Part #
0505Y2502P70CQT
Description
CAP CER 2.7PF 250V C0G/NP0 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2.7pF
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0505Y2502P70CQT
Knowles Syfer 0505Y2502P70CQT
FlexiCap™ 2.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y2502P70CQT Overview
A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0505Y2502P70CQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm