0505Y2501P20BQT
Mfr.Part #
0505Y2501P20BQT
Description
CAP CER 1.2PF 250V C0G/NP0 0505
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1.2pF
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Datasheets
0505Y2501P20BQT
Knowles Syfer 0505Y2501P20BQT
FlexiCap™ 1.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y2501P20BQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0505Y2501P20BQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm