0505Y2500750JQT
Mfr.Part #
0505Y2500750JQT
Description
CAP CER 75PF 250V C0G/NP0 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
75pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Datasheets
0505Y2500750JQT
Knowles Syfer 0505Y2500750JQT
FlexiCap™ 75pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y2500750JQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0505Y2500750JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm