0505Y2500151JQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505Y2500151JQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Capacitance :
150pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0505Y2500151JQT
Knowles Syfer 0505Y2500151JQT
FlexiCap™ 150pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y2500151JQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0505Y2500151JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm