0505Y1501P80HQT
Mfr.Part #
0505Y1501P80HQT
Description
CAP CER 1.8PF 150V C0G/NP0 0505
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.8pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.05pF
Datasheets
0505Y1501P80HQT
Knowles Syfer 0505Y1501P80HQT
FlexiCap™ 1.8pF 150V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y1501P80HQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0505Y1501P80HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm