0505Y1500200JQT
Mfr.Part #
0505Y1500200JQT
Description
CAP CER 20PF 150V C0G/NP0 0505
Capacitance :
20pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
0505Y1500200JQT
Knowles Syfer 0505Y1500200JQT
FlexiCap™ 20pF 150V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y1500200JQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0505Y1500200JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm