0505Y1005P60HQT
Mfr.Part #
0505Y1005P60HQT
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0505
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Capacitance :
5.6pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
0505Y1005P60HQT
Knowles Syfer 0505Y1005P60HQT
FlexiCap™ 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y1005P60HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0505Y1005P60HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm