0505Y0501P30HQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505Y0501P30HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.3PF 50V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Tolerance :
±0.05pF
Capacitance :
1.3pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Datasheets
0505Y0501P30HQT
Knowles Syfer 0505Y0501P30HQT
FlexiCap™ 1.3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y0501P30HQT Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0505Y0501P30HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm