0505Y0500241JQT
Mfr.Part #
0505Y0500241JQT
Description
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0505
Capacitance :
240pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Datasheets
0505Y0500241JQT
Knowles Syfer 0505Y0500241JQT
FlexiCap™ 240pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y0500241JQT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0505Y0500241JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm