0505Y0500100GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505Y0500100GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
10pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
FlexiCap™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0505Y0500100GQT
Knowles Syfer 0505Y0500100GQT
FlexiCap™ 10pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505Y0500100GQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0505Y0500100GQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm