0505X502KP500
Mfr.Part #
0505X502KP500
Manufacturer
Passive Plus, Inc.
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
.055 X.055 5000 PF 10% 50 VOLT,
Manufacturer :
Passive Plus, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Capacitance :
5000 pF
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Size / Dimension :
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Series :
0505X
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
0505X502KP500
Passive Plus, Inc. 0505X502KP500
0505X 0505 1313Metric Ceramic Capacitor 0.055L x 0.055W 1.40mm x 1.40mm X7R ±10% 5000pF