0505J3001P40BQT
Mfr.Part #
0505J3001P40BQT
Description
CAP CER 1.4PF 300V C0G/NP0 0505
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
1.4pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Voltage - Rated :
300V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0505J3001P40BQT
Knowles Syfer 0505J3001P40BQT
1.4pF 300V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J3001P40BQT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0505J3001P40BQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm