0505J250P500HQT
Mfr.Part #
0505J250P500HQT
Description
CAP CER 0.5PF 250V C0G/NP0 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.5pF
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0505J250P500HQT
Knowles Syfer 0505J250P500HQT
0.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J250P500HQT Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0505J250P500HQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm