0505J250P500BQT
Mfr.Part #
0505J250P500BQT
Description
CAP CER 0.5PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Capacitance :
0.5pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0505J250P500BQT
Knowles Syfer 0505J250P500BQT
0.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J250P500BQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0505J250P500BQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm