0505J2506P20BQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0505J2506P20BQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.1pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
6.2pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0505J2506P20BQT
Knowles Syfer 0505J2506P20BQT
6.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J2506P20BQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0505J2506P20BQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm