0505J2504P00DQT
Mfr.Part #
0505J2504P00DQT
Description
CAP CER 4PF 250V C0G/NP0 0505
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
4pF
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
0505J2504P00DQT
Knowles Syfer 0505J2504P00DQT
4pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J2504P00DQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0505J2504P00DQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm