0505J2501P50BQT
Mfr.Part #
0505J2501P50BQT
Package / Case
Nonstandard
Description
CAP CER 1.5PF 250V C0G/NP0 0505
Ceramic Capacitors
Q @ Freq :
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
250 mOhm Max
Series :
SD6030
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation :
620mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±30%
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
1.1A
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
44μH
Datasheets
0505J2501P50BQT
Knowles Syfer 0505J2501P50BQT
SD6030 Ceramic Capacitor ±30% 0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm) -40°C ~ 125°C Surface Mount Nonstandard
0505J2501P50BQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm).
0505J2501P50BQT Features
a size/dimension of 0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)