0505J2500200JQT
Mfr.Part #
0505J2500200JQT
Description
CAP CER 20PF 250V C0G/NP0 0505
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Capacitance :
20pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
0505J2500200JQT
Knowles Syfer 0505J2500200JQT
20pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
0505J2500200JQT Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0505J2500200JQT Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm